Governors

 Name

 Areas of Responsibility

 Membership of   Committees

From

To

 Appointed by

Business, Pecuniary and Personal Interests

 Clare Clark

 Link to Year 3                   Wellbeing

 Teaching & Learning   Committee

06/10/2017

05/10/2021

 Foundation/sponsor members

 None

 Kimberley Connell

 Looked After Children

 Teaching & Learning   Committee

08/03/2019

07/03/2023

 Elected by school staff

 None

 Stella Hodkinson

 Link to Year 6        

 Chair of Teaching &   Learning Committee

01/09/2012

31/08/2024

 Foundation/sponsor members

 None

 Margaret Hughes

 Admissions                           Action Plan Monitoring Group     Wellbeing                                   EAL

 Chair of Governors   Chair of Finance   Staffing & Premises   Committee

01/09/2004

31/08/2024

 Foundation/sponsor members

 None

 Stacey Livingstone

 Link to Year 1                           Child Protection Safeguarding   & Prevent

 Finance Staffing &   Premises Committee

14/12/2018

13/12/2022

 Elected by parents

 None

 Janet McClaren

 Link to Year R                         Action Plan Monitoring Group   SEND                                 

 Teaching & Learning   Committee

28/06/2013

27/06/2021

 Foundation/sponsor members

 None

 David Penny

 Link to Year 2               Admissions                         Religious Education               Action Plan Monitoring Group   Health & Safety

 Finance Staffing &   Premises Committee

15/02/2006

03/11/2022

 Ex-officio foundation governor   (appointed by foundation by       virtue of the office they hold)

 None

 Sydney Roy Tattersall

 Link Governor to LA

 Finance Staffing &   Premises Committee

31/01/2017

30/01/2021

 Foundation/sponsor members

 None

 Ian Walsh

 Advisor to All Committees

 

01/09/2005

31/08/2030

 Ex-officio by virtue of office as   headteacher/principal

 None

 

Associate Governors – appointed by Governing Body

       

 Name

 Areas of Responsibility

 Membership of   Committees

From

To

 Appointed by

 Business,   Pecuniary and   Personal Interests

 Emma Dickinson

 Deputy Headteacher

 Teaching & Learning   Committee

01/01/2019

 

 Ex-officio

 None

 

Persons who have ceased to be governors in 2019/20 academic year

   

 Name

 Areas of Responsibility

 Membership of   Committees

From

To

 Appointed by

 Business,   Pecuniary and   Personal Interests

 Sharon Rimmelzwaan

   

14/12/2018

24/08/2020

 Elected by parents

 None

 Angela Dudley

 Link to Year 5      

 Finance Staffing and   Premises Committee

04/11/2015

03/11/2019

 Foundation/sponsor members

 None

 

 

Files to Download

St Luke's CE Primary School

Albion Street, Chadderton, Oldham OL9 9HT

Student Login

STAFF LOGIN
PARENT LOGIN
SCHOOL BLOGS